Vilnius 1944 m.

Prieš porą dienų tinklapio antraspasaulinis.net forume atsirado dar viena nematyta, Antro pasaulinio karo pabaigos Vilniaus nuotrauka. Buvo pareikštas prašymas ją lokalizuoti, o man vieta pasirodė pažįstama, tad pateikiau atsakymą, o šiandien tą atsakymą pakartosiu ir čia.

Vilnius19441 pav. Vilnius 1944 m.

Visų pirma, į akis krito du dalykai, kurie ir davė atsakymą į klausimą, kur padaryta ši nuotrauka. Pirmasis – tai pastatas nuotraukos centre, už pabūklo, o antrasis – tai mūrinis „stulpas” kairėje nuotraukos dalyje. Šie du nuotraukos akcentai papildo vienas kitą ir tuo pačiu neleidžia apsirikti lokalizuojant nuotrauka.

Taigi, pirmasis minėtas pastatas, tai senoji Vilniaus sargybinė, kurių iki šių dienų išlikę dvi. Viena – Liepakalnio gatvėje, kita – S. Konarskio, J. Basanavičiaus ir Savanorių pr. sandūroje. Būtent pastaroji mus ir domina labiausiai. Štai kaip ji atrodo šiandien (žr. 2 pav.)

sargybine2 pav. Viena iš senųjų Vilniaus sargybinių šiandien.

Na, o tas keistas mūrinis „stulpas” gatvėje, tai vienas iš dviejų, prie kiekvienos Vilniaus sargybinės stovėjusių „Baltųjų Vilniaus stulpų”, apie kurių atstatymą neseniai ėjo kalba. Stulpai šie, tai istorinės miesto ribos žymeklis. Kaip matome pirmojoje iliustracijoje, karo pabaigoje šie stulpai dar stovėjo, bet ne už ilgo po jo, stulpai buvo nugiauti plečiant Savanorių prospektą. Dėl tikslesnio „Baltųjų Vilniaus stulpų” nugriovimo datos vertėtų pasitikslinti.

Pamėginsiu tiksliai nurodyti pirmosios nuotraukos paveiksluotojo poziciją fotografuojant. (žr. 3 pav.) Apibrėžtas pastatas adresu J. Basanavičiaus g. 45 – senoji Vilniaus sargybinė šiandien.

sargybine_3.13 pav. Maždaug čia stovejo fotografas.

Paklausite, „bet jei Vilniuje buvo kelios sargybinės ir kelios poros Baltųjų stulpų, tai kaip žinoti, kad čia būtent S. Konarskio gatvės apylinkės?”. Štai čia mums padės viena nedidelė smulkmenėlė, matoma nuotraukos dešinėje (žr. 4 pav.)

Vilnius1944_24 pav. Apsauginė tvorelė

Smulkmena ta, tai dabartiniame Savanorių prospekte buvusi apsauginė tvorelė, matoma ir kitose, ypač Antro pasaulinio karo metų ir pokario nuotraukose. Kartais pasigirsta nuomonių, kad tvorelė ta pagaminta iš Vilniaus arklinio tramvajaus bėgių, bet aš tuo abejoju.

Pabaigai, senoji Vilniaus sargybinė ir baltieji Vilniaus stulpai ~1909 m.

scan00045 pav. Vilniaus sargybinė ir Baltieji Vilniaus stulpai ~1909 m. (iš D. Keršytės „Vilniaus vaizdų atvirukai 1897-1915”)