Klaidos #4. Kuszlany?

1 pav. „Iš karinių veiksmų teatro Rytuose. Vokiečių karininkai po vizito karo lauko ligoninėje, kuri įkurta lenkiškame dvare”.

„Vilniaus vaizdų kaitoje” jau ilgokai „kabo” klausimas apie tai, kokioje Vilniaus vieta pavaizduota šiame atviruke (1 pav.), kurį Jūs turėjote pamatyti atsivertę šį įrašą. Gerbiamas Gediminas pastebi, kad panašus pastatas yra Vilniuje, T. Kosciuškos g. 36, kuriame dabar yra įsikūrusi Danijos ambasada (2 pav.). Bet juk gerai matome, kad matomų langų skaičius ir laiptų skaičius aiškiai skiriasi. Langų „neaiškioje” atvirutėje yra mažiausiai keturi, o laiptų – ~15. Įsiminkite šį skaičių, nes kiek vėliau šis skaičius mums bus itin svarbus.

36-1-12 pav. Danijos ambasada Vilniuje, T. Kosciuškos g. 36.

Bet štai šiandien, naršant internete man netyčia pavyko rasti dar vieną atvirutę su tuo pačiu dvaru, tais pačiai karininkais, panašiu paminėjimu apie tai, kad tai ligoninė ir su vienu, nematytu prierašu.

kuszlany_maz3 pav. Karo lauko ligoninė Vilniuje?

Tas prierašas yra „Gouv. Kuszlany 1915”. Ar nebus taip, kad ligoninė ši buvo visai ne Vilniuje, o vietovėje Кушляны, dabartinėje Gudijoje? Ieškome toliau. Pasirodo, šiame miestelyje tikrai būta dvaro, kuris priklausė Šachnagelių (?) šeimai. Tik labai gaila, kad dvaras šis neišliko iki mūsų dienų. Šiandien belikę tik jo laiptai ir pamatai (žr. pav. 4, 5, 6).

szach_1szach_2szach_34, 5, 6 pav. Kušlėnų(?) dvaro likučiai šiandien. http://globus.tut.by

Sutapimai: panašus laiptų skaičius, kurį, manau, pamenate ir vietovė. Gaunasi taip, kad užrašas (kartu su ranka rašytu prierašu) sudaro tokį darinuką „Lazarett in Wilna Gouv. Kuszlany. 1915“, kas reikštų „Karo ligoninė Kušlėnuose(?), Vilniaus gubernija, 1915 m.”.

Dabar gerai būtų atlikti tik du dalykus:

  1. paklausti vietinių gyventojų ar kartais nebuvo šiame dvare Pirmo pasaulinio karo metais vokiečių ligoninės;
  2. ir patraukti tą vežimą iš senosios atvirutės – gal pamatytumėm panašią ertmę po laiptais, kuri matoma ir šiandien :)