Vilnius. Baltarusijos TSR. Rusijos archyvai

Prieš kurį laiką jau komentavau vieną 1939 m. Vilniaus nuotrauką su tarybų kariuomenę Katedros aikštėje. Čia atsiliepė kolega (jei galima taip pavadinti:) Dadis ir pateikė dar kelias 1939 m. Vilniaus nuotraukas (pav. 1 ir 2). Didelis Ačiū jam! Bet pasirodo, pasiknaisiojus po skaitmenines Rusijos archyvų kerteles, galima rasti dar daugiau senųjų mūsų miesto nuotraukų. Gaila, kad kokybė nėra įspūdinga.

Prisimenant istoriją, šiek tiek pasikartosiu. 1939 m. rugsėjo 19 d., į Vilnių įžengus tarybinei kariuomenei (žr. pav. 1, 2 ir 3. Pastarasis papildo mano senesnį pranešimą) jis perduodamas Baltarusijos TSR.

rusai_vilniuje_1939-11 pav. Tarybinė kariuomenė Vilniaus Katedros aikštėje. 1939 m. rugsėjis.

rusai_vilniuje_1939-22 pav. Tarybinės kariuomenės, 25 tankų brigados kariai Vilniaus Katedros aikštėje. 1939 m. rugsėjis.

rusu_sunkvezimis3 pav. Tarybinė kariuomenė Vilniaus katedros aikštėje. 1939 m. rugsėjis.

Tokia tvarka išlieka ganėtinai trumpai – iki spalio 10 d., kai Vilnius grąžinamas Lietuvai. Visada turėjau abejonių, kad kada nors teks pamatyti to ne ilgo „baltarusiško Vilniaus” mėnesio kadrų. Pasirodo, klydau. Čia mums į pagalbą ateina Rusijos archyvai. (žr. pav.4, 5, 6, 7).

balt_14 pav. Vilniaus gyventojai skaito Tarybinės valdžios nutarimą apie rinkimus į Vakarų Baltarusijos liaudies tarybą. 1939 m. rugsėjis.

balt_25 pav. Vilniaus gyventojai skaito tarybinį laikraštį „Боевое Знамя“. 1939 m. rugsėjis.

balt_36 pav. Vilniaus gyventojai skaito tarybinį laikraštį „Боевое Знамя“. 1939 m. rugsėjis.

balt_47. Muzikantai vienoje Vilniaus gatvių. 1939 m. rugsėjis.

Komentuojant nuotraukas galima paminėti, kad 4 pav. užfiksuota senojo Vilniaus centrinio pašto siena. Pats paštas buvo ant Didžiosios (dabar ta atkarpa priskiriama Pilies gatvei) ir Šv. Jono gatvių kampo. Man pasirodė, kad būtent šis pašto pastato kampas buvo skirtas svarbiems skelbimams kabinti. Šį faktą dar reiktų patikrinti.

Dėl 5 ir 6 pav. lokalizavimo kol kas yra keblu. Aišku tik tiek, kad užfiksuotame pastate buvo įsikūręs D. Waker’io knygynas ir „Genewa” laikrodžių parduotuvė. Kai tik pavyks šią nuotrauką lokalizuoti – būtinai šitai paskelbsiu.

7 pav. lokalizuoti ir dėl nuotraukos kokybės ir dėl užfiksuotų objektų gali būti itin sunku. Galima tik įžiūrėti, kad už žmonių nugarų užfiksuota lenkiška cukrainės iškaba.

Toliau tęsiant Rusijos archyvų temą, pabaigai įdedu dar kelias rastas Vilniaus nuotraukas. Tik šiuo atveju jos jau iš karo pabaigos (žr. pav. 8, 9, 10).

zydu_partizanai8 pav. Tarybiniai partizanai Vilniuje. 1944 m.

1944_29 pav. Vilnius, 1944 m.

1944_110 pav. Sugriautas Vilnius. 1944 m.

8 pav. pavaizduoti tarybiniai partizanai žygiuoja „išvaduotojo” Vilniaus gatvėmis. Jei tiksliau – jie kerta dabartinį Gedimino prospektą ir juda link Jogailos gatvės. Pastato už jų nugarų vietoje dabar yra centrinio knygyno pastatas. Manau tai tas pats dalinys, kuris nupaveiksluotas ir geriau žinomoje nuotraukoje.

9 pav. matoma Vilniaus Pylimo g. Kiek toliau, į kairę atsišakojanti Vingrių g.

O su 10 pav. viskas kiek sudėtingiau. Jo lokalizuoti man kol kas nepavyko. Ėt, taip gavus jį kiek geresnės kokybės…