Klaidos #5. Vilniaus dirbtuvės?

Naršydamas po Lietuvos internetines fotografijų duombazes, vėl, visai netyčia, užkliuvau už netikėti radinio – Vilniaus centrinės elektrinės vidinės įrangos montavimo akimirkos!

Fi-74_TIFNuotrauka datuotina 1902-1903 metais, nes 1902 metais, nuotraukos tolumoje matoma centrinės elektrinės administracinio pastato siena jau stovi, o srovę elektrinė pradėjo tiekti 1903 m. vasario 14 d. Fotografijos autoriai – Leonas ir Mironas Butkovskiai. Nuotraukoje matoma dviejų Varšuvoje, „Orthwein, Karasinski i S-ka“ gamykloje pagamintų garo variklių montavimo akimirka. Tolumoje, ant tiltelio – dar uždengtas elektrinės valdymo pultas. Uždengtas jis, žinoma, gali būti ir todėl, kad jau sumontuotas. Cituojant šioje elektrinėje įsikūrusio muziejaus tinklapį:

Turbinų salės įranga buvo baigta montuoti 1903 m. sausio 17 d. Čia buvo pastatyti du horizontalieji garo varikliai po 350 AG ( 125-135 aps/min) pagaminti Varšuvoje, „Orthwein, Karasiński i S-ka“ bendrovėje. Prie garo variklių velenų prijungti 250 kW galios 440 V įtampos nuolatinės srovės generatoriai. Skirstomajame skyde sumontuoti 8 fideriai, akumuliatorių įkrovimo, generatorių ir žadinimo mašinų prijungimo aparatūra: jungikliai, ampermetrai, voltmetrai, skaitikliai, reostatai, saugikliai, minimalios įtampos jungikliai. Salėje buvo palikta vietos dar 2-iem 500 AG garo varikliams. Visą šią įrangą sumontavo Vokietijos firma „Allgemeine Elektrizitäts Geselschaft in Berlin“.

Įdomu ir tai, kad autoriai nupaveikslavo dvi panašias nuotraukas – viena su pozuojančiais darbininkais, kita, kurią ir pateikiau pirmiausia – be jų.

1254472948Savaime aišku, kad nuotraukos darytos Vilniaus centrinės elektrinės mašinų salėje. Dešinėje puikiai matomi aukšti, elektrinėms būdingi langai. Darbininkai pozuoja savo darbo vietose, o jų gretas papildo ir elektrinės statybų vadovas – dešinėje, su skrybėle ir lazdele – inžinierius Wladislawas Malinowskis. Dabar gi, ši elektrinės patalpa pasikeitusi dėl gerai žinomų priežasčių – 1944 m. besitraukiančių vokiečių didžioji dalis elektrinės buvo susprogdinta, o atstatyta jau kiek kitaip nei jos pirmtakė.

Bet kokiu atveju, čia viskas, daugiau mažiau aišku. Tai kur gi klaida?

O klaida štai kur.

Tinklapyje, kuriame pateikiama pirmoji nuotrauka, apie ją sakoma:

Vilniaus dirbtuvių interjero fragmentas. Aukštom lubom ir dideliais langais patalpa su primityvia gamybine įranga bei sukrauta pagaminta produkcija.

Centrinės elektrinės pavadinimą dirbtuvėmis dar galima pateisinti, bet aukštos kokybės elektrinės įrangą, pirktą, galima sakyti, užsienyje ir pakeisiančią viso Vilniaus miesto gyvenimą iš esmės, vadinti primityvia gamybine įranga miesto istorijos atžvilgiu, mažų mažiausiai, yra neteisinga. Na, bet nesumontuotos įrangos pavadinimas pagaminta produkcija, parodo, paprasčiausią autorės nenusimaną technikoje.

Bet kokiu atveju, labai ačiū Lietuvos dailės muziejui už pasidalinimą savo fondais su visuomene. Džiugu, kad galime šviestis ir pažinti save neišeidami iš namų :)