VILBIG ekskursija po Vilnių arba įrašas gerb. Brachkai

Šiandien pas kolegą Brachką pastebėjau nuotrauką su dujų talpykla ir aplink ją susirinkusiais žmonėmis iš čia.

Dujų talpykla

Ekskursija prie dujų talpyklos

Su kitos kolegės didele pagalba (ačiū Elenai) išsiaiškinau užrašą įrašytą nuotraukoje ranka. Šis jidiš įrašas skamba maždaug taip – „Vilbig in gazovnie“. Čia aš prisiminiau nuotrauką iš to paties Ghetto Fighters House archyvo, kurios įrašą turėjau išverstą iš seniau. Jei būti visai tiksliu, antroji nuotrauka paaiškino pirmąją.

VILBIG ekskursija prie Vilniaus elektrinės

VILBIG ekskursija prie Vilniaus elektrinės

Įrašas antrojoje nuotraukoje byloja – „Vilbig in elektrovnie“, kas reikštų „VILBIG elektrinėje“. Įrašas padarytas, sakyčiau, tos pačios rankos, abi datuotos 1931 m. kovu. Sakyčiau, pirmoji nuotrauka daryta Vilniuje, kaip ir antroji. Kairiame krašte stovintis žmogus abiejose nuotraukose, manau, yra tas pats asmuo.

Viskas lyg ir aišku ir paprasta. Ir nedidelį pastebėjimą gerb. Brachka jau turbūt suprato :) Paaiškinsiu dar dėl viso pikto.

Brachka savo, sakyčiau, tikrai labai įdomiam dujų fabriko poste rašė:

UPD 2010-12-09 – Одной загадкой больше…
Фото 28 марта 1931 г. Ещё один газгольдер?
Сопровождающая надпись: Young people visiting a petrochemical tank farm in Vilna.
GFH Archieves, Catalog No. 32056
Резервуар назван нефтехимическим – возможно сама нефть или какой-то нефтепродукт служил сырьём для производства газа (см. сжиженный нефтяной газ); в любом случае, судя по виду, объект – типичный газгольдер переменного объёма. Тот это или не тот, что виден на снимках 2.1 и 2.2 – не берусь судить.

Pastebėjimas ir nedidelė pagalba tame, kad pati nuotrauka nekalba apie jokius „petrochemical tank farm in Vilna“, o tik jos papildomas aprašymas. Nuotrauka kalba tik apie „gazownia“. Tad aš būčiau linkęs galvoti, kad tai tas pats mums įprasta dujų fabrikas operos ir baleto teatre :)

Plačiau apie žydų organizaciją VILBIG galima paskaityti čia.