Ats.: Nežinomo kareivio kapas Gedimino kalne
Kolegė Valentina neseniai parašė nedidelį pranešimą apie Nežinomo kareivio kapą Vilniaus Gedimino kalne. Kolegė vadina šį kapą „1863–1864 metų sukilėlių palaidojimu Pilies kalno šlaite“, kas irgi nėra klaidinga. Tuo pačiu prašo rašyti, jei ką žinome. Šiek tiek žinome, rašome.
Vienintelį šaltinį internete skirtą būtent šiam kryžiui kažkada radau tik Vilniaus pilių rezervato tinklapyje. Ten rašoma:
Vilniaus visuomenė kreipėsi į architektą Antaną Vivulskį, kad jis suprojektuotų kryžių ant Zigmanto Sierakausko ir kitų 1863 metų sukilėlių kapo. Medinis kryžius, dekoruotas inkaro ir širdies simboliais, 1917 m. rugpjūčio 17 d. buvo pastatytas Pilies kalne. Tačiau jis buvo suniokotas ir atstatytas 1921 m. sausio 23 d., sukilimo metinių proga.
Taigi, čia paaiškėja, kad kryžiaus autorius yra Antanas Vivulskis, čia palaidotas minimas ir Zigmantas Sierakauskas. Jei gerai pamenu, tai pilnas šio kūrinio pavadinimas buvo „Sukilėlių ir Laisvės gynėjų kryžius“. Kryžius prapuola Antro pasaulinio karo metu.
O štai nuotraukos su šiuo kryžiumi, kurias esu radęs ir aš.
Nėra už ką, gerbiama Valentina!
O, ačiū :) Visada įdomu, kai kažkas žino ir dalinasi savo žiniomis. Kadangi nieko nebuvau apie kapą girdėjusi, pagalvojau, jog reikėtų parašyti, bent atkreipti dalies visuomenės dėmesį. Juk yra projektas atstatyti „Baltuosius Vilniaus stulpus“, o Lietuvos gynėjų kapai lieka nežinomi…
Dėl politizuoto komentaro – radau informacijos, kad paminklą nugriovę ne karo metais, o būtent 1939 m. patys lietuviai. Žr. Staliūnas, Darius. Savas ar svetimas paveldas?: 1863-1864 m. sukilimas kaip lietuvių atminties vieta. – Vilnius, [2008], p. 65
Jei taip iš tikrųjų – liūdnos paveldo [nepasi]dalybos
Svarbi naujiena. Ačiū labai!
Kaip idomu!