Vilniaus Betliejus

Šiandien nuostabi, žiemiška diena. Artėja Atpirkėjo atėjimas. Krikščioniškos šeimos greit sės prie šventinio stalo ir lauks šios nuostabios akimirkos. Negalėjau praleisti progos šią nuostabią laukimo dieną pasveikinti visus su artėjančiom Šventėm ir priminti nuostabią krikščioniško Vilniaus istoriją.

1 Jėzui gimus Judėjos Betliejuje karaliaus Erodo dienomis, štai atkeliavo į Jeruzalę išminčiai iš Rytų šalies 2 ir klausinėjo: „Kur yra gimusis Žydų karalius? Mes matėme užtekant jo žvaigždę ir atvykome jo pagarbinti.“ 3 Tai išgirdęs, karalius Erodas sunerimo, o su juo ir visa Jeruzalė. 4 Jis susikvietė visus tautos aukštuosius kunigus bei Rašto aiškintojus ir teiravosi, kur turėjęs gimti Mesijas. 5 Tie jam atsakė: „Judėjos Betliejuje, nes pranašas yra parašęs:

6 Ir tu, Judo žemės Betliejau,

anaiptol nesi menkiausias tarp žymiųjų Judo miestų,

nes iš tavęs išeis vadas,

kuris ganys mano tautą ­ Izraelį.

(Mt 2,1-6)

1881 m. Vilniaus plano fragmentas

1881 m. Vilniaus plano fragmentas

Ir štai, pasirodo Vilnius irgi turėjęs savo Betliejų, kuris šiandien, deja, pamestas kažkur Subačiaus ir Juodojo kelio gatvių, Markučių, Rasų ir Paplavų apylinkėse. Kaip ir Vilanovo Jeruzalė.

Iškarpa iš Lenkijos Karalystės geografinio žodyno

Iškarpa iš Lenkijos Karalystės geografinio žodyno

Kaip teigia Lenkijos Karalystės geografinis žodynas, kartu su kitais priemiesčiais, tokiais kaip Verkiai, Žvėrynas, Vingis, Ribiškės, Markučiai, Rasos, Betliejus buvęs labai tapybiška vietove. Jame, kaip ir likusiuose miesto pakraščiuose, kurdavosi miestiečių vilos, „vietiniu žargonu vadintos dačiomis“.

Bet vienas įdomiausių šios vietos geografinių „sutapimų“ yra štai koks. Vilnietiškasis Betliejus – taip pat į pietus nuo Jeruzalės : )

Vilnius - Jeruzalė

Vilnius – Jeruzalė. 1890 m. Vilniaus žemėlapio ir Google Maps fragmentai

Štai toks nedidelis vilnietiškas Kūčių stebuklas.

Gražių visiems švenčių!