Mįslė. Statinys Kalvarijų-Žalgirio g. sankryžoje. Papildyta

Aikštė Kalvarijų-Žalgirio-Verkių g. sankryžoje

Aikštė Kalvarijų-Žalgirio-Verkių g. sankryžoje. geoportal.lt

Sveiki. Po ilgos pertraukos šiek tiek vilnietiškų minčių. Šįvakar mįslė, kas prieškariu stovėjo šiandieninėje (ir tuometinėje) Kalvarijų ir Žalgirio gatvių sankryžoje? Visad maniau, kad nieko. Bet apie viską iš eilės.

Vienas geriausių šiandien internete veikiančių Vilniaus tarpukario istorijos specialistų p. Waldemar Wołkanowski iš Lenkijos, kaip ir aš (nors iki p. Waldemaro išmanymo man dar toli), taip pat mano, kad minėtoji sankryža prieškariu buvusi tuščia. Taip jis teigia ir diskusijoje, užvirusioje lenkiškoje, Vilniui skirtoje Facebook paskyroje.

p. Wałdemar Wołkanowski

P. Waldemar Wołkanowski apie aikštę Kalvarijų-Žalgirio-Verkių g. sankryžoje

P. Waldemaras rašo (pabrauktos vietos), kad aikštė „buvo tuščia“, „visa šios vietos apylinkė dalinai priklausė kariniam rajonui pavadinimu Ginklų aikštė (Plac Broni)“, o „tuoj už šiandien tebestovinčio kino teatro, prieš karą buvo telefonų/radijo centrinės pastatas, aptarnavęs šiaurinę Vilniaus miesto dalį“. Jis stovėjęs toje vietoje, kur „šiandien mokykla“.

Radijo centrinės pastatas man naujiena, bet ne jis šiuo metu mus domina. Svarbiausia, kad mano mintis apie tuščią aikštę antrina ir solidus Vilniaus mylėtojas.

Bet pradeda aiškėti įdomus dalykas. Aikštė tuščia nebuvo!

Kolega Ričardas (kurio naujus tekstus galite rasti čia ir čia) neseniai pasidalino nematyta Vilniaus nuotrauka, 1939 m. išspausdinta Vilniaus lietuvių leidinyje „Jaunimo kelias“ Nr. 5.

1939 m. Sekminių procesija Kalvarijų g.

Sekminių procesija Kalvarijų g. „Jaunimo kelias“. 1939 m.

Straipsnis, kuriame panaudota nuotrauka, pasakoja apie dideles Sekminių iškilmes 1939 m. Vilniuje. Šiltėjant santykiams tarp Lenkijos ir Lietuvos, tuo metu vis gausiau lankytasi kaimyninėse šalyse, tad nemaža delegacija Lietuvių maldininkų apsilankiusi ir Vilniuje. Minėtiems įvykiams galima skirti ir atskirą įrašą, bet šįkart apsiribosime mįsle.

Taigi, jei nuotrauka tikrai daryta Sekminių, tikinčiųjų keliavimo nuo Vilniaus centro link Vilniaus Kalvarijų metu, tuomet ją galima datuoti 1939 m. gegužės 31 d. Paveiksluota nuo Kavarijų g. vidurio, atsisukus į pietus, tolumoje, centre matoma Arkangelo Mykolo cerkvė. Šiandien ši vieta atrodo taip…

Kalvarijų g. šiandien

Kalvarijų g. ties sankryža su Žalgirio ir Verkių g. šiandien. Google Street View

Kalvarijų g. 1939 m.

Kalvarijų g. 1939 m.

Senosios nuotraukos analizei, matomus statinius joje sunumeravau. Tuomet radau ir sulyginau juos 1944 m. Vilniaus aeronuotraukoje, šitaip pavyko nustatyti tiek apytikrį jų aukštį, tiek padėtį ir skaičių.

Kalvarijų-Žalgirio-Verkių sankryža 1944 m.

Kalvarijų-Žalgirio-Verkių g. sankryža 1944 m. liepą.

1 – tai namas kairiajame 1939 m. nuotraukos kampe, lygiagrečiai gatvės; 2 – tai gan didelis namas nusuktas į aikštės pusę; 4 – tolimiausias namas dešinėje nuotraukos ir Kalvarijų g. šone, stoge atsikišusiu langu; 5 – tai trys žemi namukai dešinėje Kalvarijų g. ir nuotraukos pusėje. Tik 1944 m. nuotrauka parodė, kad tai trijų pastatų grupė, ko Sekminių kadre nesimato; 6 – aukščiausias, plytinis 1939 m. kadro pastatas. Jo vieta ir aukštis 1944 m. aerofotografijoje nustatyta pagal šešėlį. 7 ir 8 numeriai pažymėti statiniai – matomi dešiniajame 1939 m. nuotraukos kampe.

Nr. 3 praleidau sąmoningai. Kyla klausimas kas tai?

Pagal šešėlį (1944 m.) ir pagal išvaizdą (1939 m.) tai dviaukščio namo dydžio struktūra. Iš pažiūros mūrinė. P. W. Wołkanowski FB mini, kad tuoj už aikštės prieškary ir karo metu buvusi telefonų/radio stotis. Gal tai kažkas susijusio su ryšio linijomis?
O galbūt su gaisro prevencija? Centrinė Šnipiškių aikštė, žmonės čia lankosi, gerai matoma vieta. Bet statinį tokiai paskirčiai labiau apsimokėtų statyti ant kalvos esančios 50 m šiauriau.

O gal tai kažkoks koplytstulpis? Juk tai visgi sankryža. Asmeniškai aš būčiau linkęs tikėti šia savo paties iškelta versija, tik niekaip nesuprantu kodėl jis toks panašus į švyturį..: )

Laukiu Jūsų minčių!

Kas tai per statinys?

1939 m. Kas tai per statinys?

Papildyta. Tumpai pakalbėjus su p. Waldemaru pasirodo, kad tai ir galėtų būti minėtoji telefono-radijo centrinė. Prieš tai beveik nekreipiau dėmesio į šią galimybę, mat p. Waldemaras minėjo, kad ji buvusi „šiandieninės mokyklos vietoje“. Pasirodo, apgalvoti reiktų viską. Ką gi, apsistojam ties telefono-radijo centrine?